Plejada wybitnych polskich aktorów odsłaniająca nieznane oblicze słynnych i kultowych postaci oraz piętrowa zagadka kryminalna i niepowtarzalna atmosfera Zakopanego – wszystko to w reżyserskim debiucie fabularnym Macieja Kawalskiego, produkowanym przez Agnieszkę Dziedzic z Koi Studio („Tarapaty”) we współpracy z Leszkiem Bodzakiem i Anetą Hickinbotham z Aurum Film („Boże Ciało”). Film został uhonorowany Nagrodą Publiczności na 38. Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym.
„Niebezpieczni Dżentelmeni” to iskrzący dowcipem i tętniący akcją komediowy kryminał, w którym równie ważne jak to „kto zabił?”, jest pytanie „kogo zabito?”.
Tomasz Kot, Marcin Dorociński, Andrzej Seweryn i Wojciech Mecwaldowski jako artystyczne, naukowe i… celebryckie osobowości początku XX wieku w sensacyjnej historii, której próżno szukać na kartach podręczników!
Tadeusz Boy-Żeleński (T. Kot), Witkacy (M. Dorociński), Joseph Conrad (A. Seweryn) i Bronisław Malinowski (W. Mecwaldowski), cztery znakomitości zakopiańskiej bohemy budzą się po mocno zakrapianej, całonocnej imprezie. Głowy pękają im od kaca, nikt nic nie pamięta, a sytuacji nie poprawiają znalezione na podłodze zwłoki nieznanego mężczyzny. Dodatkowo do drzwi domu dobijają się właśnie stróże prawa, a to dopiero początek kłopotów. Rozpoczyna się wyścig z czasem, w którym bohaterowie muszą uwolnić się nie tylko od podejrzeń, ale także od równie niebezpiecznych środowiskowych plotek i jak najszybciej wyjaśnić zagadkę tajemniczej śmierci. Wkrótce za sprawą tych błyskotliwych i uwielbiających ryzyko dżentelmenów tętniące kulturalnym życiem Zakopane stanie się tłem wielkiej intrygi, w którą zamieszani będą gangsterzy, artyści i politycy, w tym Zofia Nałkowska czy Józef Piłsudski. Na drodze bohaterów stanie również Lenin we własnej osobie, który akurat zawitał do Poronina…
Od początku XX wieku, Zakopane, które w „Niebezpiecznych dżentelmenach” jest niemalże dodatkowym bohaterem, było stolicą artystycznej bohemy. Przed wybuchem I wojny światowej, kiedy toczy się akcja filmu, klimat podhalańskiej miejscowości wabił artystów, intelektualistów i oryginałów wszelkiej maści. W licznych, suto zakrapianych, spotkaniach towarzyskich, pierwsze skrzypce grał Witkacy a towarzyszyli mu najwybitniejsi twórcy epoki. Do stałych bywalców Zakopanego zaliczali się między innymi: pisarka Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, aktorka Jadwiga Mrozowska, pianista Artur Rubinstein, kompozytor Karol Szymanowski, pisarka Zofia Nałkowska, rzeźbiarz August Zamoyski, malarka Zofia Stryjeńska oraz pisarz, satyryk, tłumacz i krytyk literacki Tadeusz Boy-Żeleński.
Podhale było również miejscem aktywności najbardziej wpływowych światowych przywódców i polityków. Od 1901 roku Józef Piłsudski bywał tu wielokrotnie, konspirował, szkolił oddziały Związku Strzeleckiego, ale też wypoczywał i urządzał wyprawy w góry. Natomiast Włodzimierz Lenin, który wraz z żoną Nadieżdą Krupską, mieszkał od 1912 roku w Krakowie a później Białym Dunajcu, często wybierał się na wyprawy w Tatry i do Zakopanego.
Ponieważ te słynne osobowości świata sztuki i polityki pojawiały się w Zakopanem, nie mogło ich zabraknąć ich również w „Niebezpiecznych dżentelmenach”.
JÓZEF PIŁSUDSKI
Żołnierz, polityk, mąż stanu, pierwszy marszałek i dwukrotny premier Polski. Wywarł decydujący wpływ na kształt polityki II Rzeczypospolitej. Jeszcze przed rozpoczęciem kariery wojskowej, jako dwudziestolatek, wylądował w więzieniu w Irkucku, gdzie podczas buntu więźniów został uderzony w twarz przez carskiego żołnierza i stracił przednie zęby. To wydarzenie dało początek jego nieodłącznemu atrybutowi – okazałym, gęstym wąsom, które zapuścił by ukryć braki w uzębieniu.
JADWIGA MROZOWSKA
Artystka o wielu twarzach. Gwiazda teatru, wytrawna podróżniczka, ceniona pisarka, gospodyni mediolańskiego salonu artystów i pierwsza kobieta, która przeszła przez wiecznie zaśnieżony Dach Świata. Miała ognisty romans z Tadeuszem Boyem-Żeleńskim, w którego w „Niebezpiecznych dżentelmenach” brawurowo wcielił się Tomasz Kot. Swoje wspólne chwile z Mrozowską poeta uwiecznił w serii śmiałych erotyków.
WŁODZIMIERZ LENIN
A właściwie Władimir Iljicz Uljanow – rosyjski polityk, filozof marksistowski, organizator i przywódca rewolucji październikowej, a następnie pierwszy przywódca Rosji radzieckiej. Przeszedł do historii jako niezwykle charyzmatyczny przywódca. W rzeczywistości był maminsynkiem. W dorosłym życiu, w pełnych goryczy listach, wielokrotnie prosił matkę i siostry o wsparcie finansowe i, jako jedyny mężczyzna w rodzinie, zawsze je otrzymywał.
NADIEŻDA KRUPSKA
„Bez tej kobiety Lenin nie zorganizowałby partii bolszewickiej i pewnie nie byłoby rewolucji październikowej” – twierdzi Władlen Łoginow, autor jednej z wielu biografii sowieckiego przywódcy.
Nadieżda była działaczką komunistyczną i żoną Lenina. Z Włodzimierzem Uljanowem tworzyła związek, który opierał się raczej na współpracy i miłości do idei rewolucji niż na uczuciu i emocjach. Krupska zawsze stała u boku męża, choć doskonale wiedziała, że Lenina fascynuje inna kobieta, francuska komunistka Inessa Armand, do której zapałał uczuciem, jakiego nigdy nie żywił do żony.
MARIA PAWLIKOWSKA-JASNORZEWSKA
Ta wybitna poetka i dramatopisarka dwudziestolecia międzywojennego pochodziła ze znanej artystycznej rodziny Kossaków. Była nieodłączną częścią artystycznego świata.
Po rozstaniu z jednym z trzech mężów, zbliżyła się z Witkacym, w „Niebezpiecznych Dżentelmenach” w tej roli Marcin Dorociński. W trakcie trwania ich krótkiej relacji miłosnej, Witkacy był mężem kuzynki Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.
„Niebezpieczni Dżentelmeni” tylko w kinach od 20 stycznia 2023 r.!
Źródło: Kino Świat