Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 27.12.2022 A A A
Tymoteusz i Jacek Biesowie - to ich zobaczymy na dużym ekranie w filmie Damiana Kocura „Chleb i sól"
Redakcja
Fot. Źródło: Kino Świat

Bracia Tymoteusz i Jacek Biesowie to utalentowani pianiści, którzy debiutują w rolach głównych w filmie Damiana Kocura „Chleb i sól". Tymoteusz jest laureatem licznych konkursów i festiwali muzycznych, m.in. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina i Friuli Venezia Giulia International Piano Competition, a także zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w kategorii fortepianowej.


W wieku ośmiu lat zadebiutował jako solista na estradzie Filharmonii Śląskiej, gdzie z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod batutą Jana Wincentego Hawela wykonał Koncert dla małych rąk Feliksa Rybickiego. Od tego czasu prowadzi aktywną działalność koncertową, występując z recitalami w kraju i za granicą, m.in. w Austrii, Francji, Kanadzie, Litwie, Niemczech, Rosji, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Włoszech i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wydał trzy albumy studyjne zawierające dzieła fortepianowe, kameralne i symfoniczne F. Chopina, W.A. Mozarta, F. Schuberta, K. Szymanowskiego, M. Wajnberga, F. Poulenca, C. Debussy'ego oraz K. Pendereckiego.

 

Reżyser i operator Damian Kocur zdecydował się stworzyć film z udziałem osób, które nigdy dotąd nie miały nic wspólnego z aktorstwem, tak aby były w stanie wejść w bardzo głębokie emocje i w nich pozostać.

 

Myślę, że w trakcie kręcenia filmu było nam łatwiej pracować nad emocjami, ponieważ jesteśmy muzykami i od dzieciństwa mamy z nimi do czynienia - mówił Jacek Bies podczas konferencji prasowej na 47. edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

 

Nie przeczytałem scenariusza filmu, ponieważ Damian bardzo skrzętnie go przed nami ukrywał. Ale przez każdą sceną instruował nas, jakich emocji oczekuje. Jednak podstawą dialogów był nasz codzienny sposób komunikacji - dodał Tymoteusz Bies.

 

Nie pracuję z aktorami i nie przechodzę całej tej drogi pracy nad rolą. Prób, uczenia się tekstu, szlifowania dialogów i emocji. Zamiast tego korzystam z wrodzonych cech osób, które zapraszam do swoich filmów. Łączę ich naturalną obecność z fikcyjną historią. Przekazuję im informacje o czym jest scena, jak mniej więcej sobie ją wyobrażam i do czego chcemy dojść. Czasami potrzebuję, by użyli bardzo konkretnego słowa czy zdania, ale to wszystko. Poza tym uruchamiam kamerę i pozostawiam im sporo wolności. Jest w tym rodzaj dokumentalnej prawdy, której nie znajdziesz w filmie fabularnym - Damian Kocur, reżyser i scenarzysta filmu „Chleb i sól".

 

Dla Damiana Kocura to także pełnometrażowy debiut fabularny. Do tej pory znany jako autor nagradzanych na arenie międzynarodowej filmów krótkometrażowych. Jego ostatni film, „Dalej jest dzień" zdobył m.in. nagrody dla najlepszego filmu krótkometrażowego na międzynarodowych festiwalach filmowych w Trieście i w Teheranie, nagrodę za najlepszy film europejski na festiwalu w Clermont-Ferrand oraz został zakwalifikowany do nominacji do Europejskiej Nagrody Filmowej. Był też pokazywany na przeglądzie New Directors / New Films w MOMA w Nowym Jorku w 2021 roku. Jako reżyser i operator Kocur śledzi wiarygodność emocji na ekranie, a za najważniejszy swój cel uważa autentyczność prezentowanych postaci i ich historii.

 

Opis filmu

 

Tymek - młody pianista, student Warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego - wraca na wakacje do swojej rodzinnej miejscowości, gdzie czekają na niego matka, młodszy brat i kumple z osiedla. Centralnym punktem spotkań lokalnej młodzieży jest nowo otwarty bar z kebabem. Tymek staje się świadkiem nakręcającej się spirali napięć między swoimi kolegami, a pracownikami arabskiego pochodzenia.  Spirali, której finał okaże się być tragiczny w skutkach. Film zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami i zagrany przez naturszczyków.

 

Premiera filmu: 27 stycznia 2023 r.

 

Źródło: Kino Świat

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
POLECAMY TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
CD PROJEKT RED rozszerza inicjatywę RED Playtesting Program na Stany Zjednoczone
CD PROJEKT RED ogłasza rozszerzenie programu RED Playtesting ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...