Niemal 100 lat temu Władysław Reymont otrzymał literacką Nagrodę Nobla za napisanie „Chłopów” – powieści, którą zna dziś w Polsce każdy. W 2023 roku swoją premierę będzie miała współfinansowana przez PISF animacja, powstająca na podstawie zawartej w książce historii. Okazuje się, że nie tylko noblowska opowieść jest pełna emocji. Twórcy filmu – nominowani do Oscara Dorota Kobiela i Hugh Welchman – nad „Chłopami” pracowali m.in. w bombardowanym Kijowie. Etapy powstawania animacji można zobaczyć na opublikowanym wideo.Reżyserski duet ma na swoim koncie nie tylko nominację do Oscara, ale także do Złotych Globów, które otrzymali za malarską produkcję „Twój Vincent”. Chociaż film przedstawiający ostatnie dni życia i zagadkową śmierć Vincenta van Gogha nie otrzymał wspomnianych statuetek, zatriumfował na kilkunastu festiwalach (z Annecy, Toronto i Szanghajem na czele) i zarobił 50 milionów dolarów.
Czy „Chłopi” powtórzą ten sukces? Nazwiska twórców, ta sama technika animacji oraz plejada znanych aktorów (Mirosław Baka, Małgorzata Kożuchowska, Sonia Bohosiewicz, Maciej Musiał, Dorota Stalińska, Julia Wieniawa, Robert Gulaczyk, Ewa Kasprzyk i Kamila Urzędowska), którzy dali się sportretować w ramach prac nad filmem, dają powody do optymizmu.
Produkcja „Chłopów”
Zdjęcia do „Chłopów” rozpoczęły się latem 2020 roku. W udźwiękowionej przez Łukasza Rostkowskiego (L.U.C) animacji wykorzystany zostanie szeroki repertuar obrazów realistycznych i preimpresjonistycznych. Sesje live-action – będące pierwszym etapem procesu produkcyjnego – zostały już zakończone. Zmontowany materiał filmowy jest obecnie przenoszony na płótna przez grupę około 70 malarzy w czterech studiach: w Sopocie oraz w Serbii, Ukrainie i na Litwie.
– Technika, którą wybraliśmy, jest trudna i bardziej czasochłonna niż w przypadku „Twojego Vincenta”. Mamy w filmie dużo dynamicznych ujęć i grupowych scen. Jednak rezultat, który osiągamy przerasta nasze oczekiwania. Po dwuletniej pracy widzimy, że przeniesienie malarstwa inspirowanego Młodą Polską na duży ekran daje spektakularny efekt – mówi Piotr Dominiak, dyrektor artystyczny studia BreakThru Films, odpowiedzialnego za produkcję animacji. Na następnym etapie filmowcy wykorzystają autorskie stacje PAWS (Painting Animation Work Stations), które ujednolicą animację i usystematyzują powstałe prace.
Efekt rosyjskiej inwazji
Kolejnym wyzwaniem dla twórców stała się rosyjska inwazja na Ukrainę. Z dnia na dzień studio w Kijowie zostało zamknięte, a producenci filmu rozpoczęli błyskawiczne działania w celu pomocy artystom i ich rodzinom. Malarki bezpiecznie dotarły do Polski, gdzie kontynuowały swoją pracę. Jednak nie wszyscy ukraińscy artyści mieli możliwość wyjazdu. Z tego powodu, w sierpniu 2022 roku BreakThru Films postanowiło ponownie uruchomić kijowskie studio, zapewniając tym samym pracę 15 malarzom i pracownikom.
W październiku rozpoczęła się kolejna fala bombardowań i związanych z tym przerw w dostawie prądu, a temperatura powietrza spada już poniżej zera. BreakThruFilms rozpoczęło więc kampanię na Kickstarterze, której celem jest pilne zebranie środków na zakup agregatu prądu, mającego przywrócić artystom możliwość i komfort pracy. – Na obecnym etapie produkcji nie jesteśmy w stanie pokryć kosztów zakupu i transportu agregatu. Chcielibyśmy natomiast przekazać sześć obrazów z filmu jako nagrody w kampanii, są to pierwsze obrazy z „Chłopów” na rynku. Zajrzyjcie na stronę Kickstartera, dzielcie się tym newsem i pomóżcie nam zdobyć agregat dla naszych artystów na święta – zachęca producent Sean Bobbitt.
Premiera „Chłopów” planowana jest na 2023 rok. Dystrybutorem filmu w Polsce będzie Next Film.
Źródło: PISF