Smart7 to unikalny, wędrowny konkurs, obejmujący swoim zasięgiem festiwale w różnych miejscach Europy. Sekcja składa się z siedmiu filmów wybranych wspólnie przez kuratorów i kuratorki MFF Nowe Horyzonty (Polska), Kino Pavasaris IFF (Litwa), IndieLisboa IFF (Portugalia), FILMADRID (Hiszpania), Transilvania IFF (Rumunia), Reykjavik IFF (Islandia) i Thessaloniki IFF (Grecja). W selekcji pierwszej odsłony konkursu brały udział dyrektorki artystyczne wrocławskiego festiwalu – Ewa Szabłowska i Małgorzata Sadowska. Polskim reprezentantem w konkursie jest Chleb i sól w reżyserii Damiana Kocura.
Siedem konkursowych filmów będzie podróżować w tym roku z Wilna, przez Lizbonę, Madryt, Kluż-Napokę, Wrocław i Reykjavik, zaś laureat zostanie wyłoniony przez międzynarodowe młode jury (w skład którego wejdzie także przedstawiciel/przedstawicielka z naszego kraju) na kończącym filmową wędrówkę festiwalu w Salonikach. Polskie widzki i widzowie będą mogli zobaczyć wszystkie konkursowe tytuły podczas 23. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty między 20 a 30 lipca.
Konkurs Smart7: jakie filmy będą walczyć o nagrodę?Konkurs Smart7 daje przestrzeń nowym głosom europejskiego kina, twórczyniom i twórcom sięgającym po bardzo różne konwencje i strategie artystyczne. W programie znalazł się radykalny, przepiękny islandzki esej Mannviriki, nostalgiczne Indie wchodzące w dialog z mistrzami portugalskiego kina, czy bliski tradycjom kina niezależnego Chleb i sól Damiana Kocura – improwizowany, momentami poetycki, mocno jednak rezonujący z polską rzeczywistością. W surrealistycznej, niezwykle tajemniczej, rumuńsko-polskiej koprodukcji Mammalia przyglądamy się zagadkowemu, kobiecemu kultowi. Oniryczne W suszarni łączy opowieść o dojrzewaniu na hiszpańskiej prowincji z elementami fantastyki, zaś litewski dramat Za blisko to buzujące skrytymi emocjami studium międzynarodowej adopcji. Aż w końcu błyskotliwy Czarny kamień jest czarną komedią o absurdach codziennego życia w greckiej rodzinie.
Wszystkie konkursowe filmy, niezależnie od wybranych przez ich twórców konwencji i środków ekspresji, są mocno wpisane w lokalność i tematy poruszające społeczności, które przedstawiają. Opowiedziane z perspektywy młodych ludzi, raz ironicznie, a kiedy indziej nostalgicznie, są próbą odnalezienia własnej drogi. Bywają również namysłem nad korzeniami, które kształtują naszą wrażliwość i odbiór świata, tego najbliższego, jak i dalszego, który przenika do najbardziej peryferyjnych zakątków.
Selekcja pierwszej edycji konkursu Smart7:
- Indie, reż. Telmo Churro (Portugalia),
- Za blisko, reż. Austėja Urbaitė (Litwa),
- Mammalia, reż. Sebastian Mihailescu (Rumunia),
- Mannvirki, reż. Gústav Geir Bollason (Islandia),
- Chleb i sól, reż. Damian Kocur (Polska),
- W suszarni, reż. Rocio Mesa (Hiszpania),
- Czarny kamień, reż. Spiros Jacovides (Grecja).
Smart7: wyjątkowa współpraca siedmiu festiwaliOpisany wyżej międzynarodowy konkurs to jedno z działań będących częścią projektu Smart7, w ramach którego siedem europejskich festiwali z siedmiu różnych krajów połączyło siły tworząc sieć, której celem jest odpowiedź na aktualne potrzeby i wyzwania stojące przed branżą festiwalową. To wyjątkowy projekt na filmowej mapie świata, a MFF Nowe Horyzonty jest jedynym festiwalem reprezentującym Polskę w sieci, jednocześnie będąc jej liderem.
Nowe Horyzonty już w lipcu. Trwa sprzedaż karnetów na festiwalCzęść stacjonarna 23. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty odbędzie się w dniach 20-30 lipca 2023, część online będzie trwać o tydzień dłużej – do 6 sierpnia. Na stacjonarne pokazy zapraszamy do Kina Nowe Horyzonty oraz Dolnośląskiego Centrum Filmowego. Trwa sprzedaż karnetów na wydarzenie. Sprzedaż akredytacji dziennikarskich i branżowych rozpocznie się 9 maja 2023 r.
Źródło: Nowe Horyzonty