Współfinansowany przez PISF dokument „Apolonia, Apolonia” Lei Glob zdobył główną nagrodę dla najlepszego filmu podczas International Human Rights Documentary Film Festival One World. Doceniono też Alisę Kovalenko za reżyserię ukraińsko-francusko-polskiego obrazu „Nie znikniemy”. Festiwal odbył się w dniach 22 marca-2 kwietnia br.
International Human Rights Documentary Film Festival One World w Pradze to jeden z największych festiwali poświęconych filmom o prawach człowieka na świecie. Oprócz pokazów w Pradze, filmy z programu prezentowane były w aż 28 miastach w Czechach.
„Apolonia, Apolonia”
Duńsko-polsko-francuska koprodukcja w reżyserii Lei Glob to ubiegłoroczny zwycięzca Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych IDFA w Amsterdamie. Otrzymała też Dragon Award dla najlepszego nordyckiego filmu dokumentalnego na Göteborg Film Festival.
Dokument będzie miał swoją polską premierę podczas 20. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Film jest opowieścią o dorastaniu, egzystencjalną podróżą do umysłu młodej kobiety, jej przekonań o seksualności, sztuce, ideałach i miłości oraz o tym, jak ich doświadczała i jak się zmieniały.
Bohaterką dokumentu jest francusko-polska malarka Apolonia Sokol, która opuszcza Danię i przeprowadza się do rodzinnego Paryża, by tam tworzyć swoje dzieła. W filmie przedstawiona została droga jej osobistego i artystycznego rozwoju – od dojrzewania talentu, aż po przejście na komercyjną stronę świata artystycznego. Polską koproducentką obrazu jest Małgorzata Staroń, za realizację dźwięku odpowiada Anna Żarnecka-Wójcik, operatorką obrazu jest Magdalena Bojdo, a kierowniczką produkcji – Joanna Tatko.
„Nie znikniemy”
Bohaterami dokumentu Alisy Kovalenko jest natomiast piątka ukraińskich nastolatków dorastających w małych miasteczkach w zagłębiu węglowym. Buntują się, dają się porwać przygodzie, brawurowo zapuszczają się na pola minowe i do szybów węglowych, starając się wykorzystać ostatnie złote godziny dzieciństwa. Udaje im się znaleźć miejsce na marzenia i nadzieję, mimo że świat wokół płonie. Jedni z nich malują, inni robią zdjęcia, a jeszcze inni marzą o karierze aktorskiej albo zostaniu kolejnym Elonem Muskiem. Równocześnie myślą o ucieczce, nie tylko od wojny, ale od nudy małej miejscowości. Niespodziewanie pojawia się okazja, żeby wyruszyć w daleką podroż. Otrzymują zaproszenie od słynnego podróżnika, który postanawia zorganizować im wyprawę do Nepalu. Czy ich sen o podboju świata się spełni?
Za scenariusz i reżyserię odpowiada Alisa Kovalenko, za zdjęcia – Serhyi Stetsenko, Alisa Kovalenko, za montaż – Maryna Maykovska i Kasia Boniecka, a za dźwięk – Mariia Nesterenko. Producentami filmu są: Valeryi Kalmykow (Trueman Production, Ukraina), Stephane Siohan (East Roads Films, Francja) oraz Katarzyna Kuczyńska i Tomasz Morawski (Haka Films, Polska).
Źródło: PISF