Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 06.04.2023 A A A
„Apolonia, Apolonia” i „Nie znikniemy” z nagrodami w Pradze
Redakcja
Źródło: PISF

Współfinansowany przez PISF dokument „Apolonia, Apolonia” Lei Glob zdobył główną nagrodę dla najlepszego filmu podczas International Human Rights Documentary Film Festival One World. Doceniono też Alisę Kovalenko za reżyserię ukraińsko-francusko-polskiego obrazu „Nie znikniemy”. Festiwal odbył się w dniach 22 marca-2 kwietnia br.


International Human Rights Documentary Film Festival One World w Pradze to jeden z największych festiwali poświęconych filmom o prawach człowieka na świecie. Oprócz pokazów w Pradze, filmy z programu prezentowane były w aż 28 miastach w Czechach.

 

„Apolonia, Apolonia”

 

Duńsko-polsko-francuska koprodukcja w reżyserii Lei Glob to ubiegłoroczny zwycięzca Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych IDFA w Amsterdamie. Otrzymała też Dragon Award dla najlepszego nordyckiego filmu dokumentalnego na Göteborg Film Festival.

 

Dokument będzie miał swoją polską premierę podczas 20. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Film jest opowieścią o dorastaniu, egzystencjalną podróżą do umysłu młodej kobiety, jej przekonań o seksualności, sztuce, ideałach i miłości oraz o tym, jak ich doświadczała i jak się zmieniały.

 

Bohaterką dokumentu jest francusko-polska malarka Apolonia Sokol, która opuszcza Danię i przeprowadza się do rodzinnego Paryża, by tam tworzyć swoje dzieła. W filmie przedstawiona została droga jej osobistego i artystycznego rozwoju – od dojrzewania talentu, aż po przejście na komercyjną stronę świata artystycznego. Polską koproducentką obrazu jest Małgorzata Staroń, za realizację dźwięku odpowiada Anna Żarnecka-Wójcik, operatorką obrazu jest Magdalena Bojdo, a kierowniczką produkcji – Joanna Tatko.

 

„Nie znikniemy”

 

Bohaterami dokumentu Alisy Kovalenko jest natomiast piątka ukraińskich nastolatków dorastających w małych miasteczkach w zagłębiu węglowym. Buntują się, dają się porwać przygodzie, brawurowo zapuszczają się na pola minowe i do szybów węglowych, starając się wykorzystać ostatnie złote godziny dzieciństwa. Udaje im się znaleźć miejsce na marzenia i nadzieję, mimo że świat wokół płonie. Jedni z nich malują, inni robią zdjęcia, a jeszcze inni marzą o karierze aktorskiej albo zostaniu kolejnym Elonem Muskiem. Równocześnie myślą o ucieczce, nie tylko od wojny, ale od nudy małej miejscowości. Niespodziewanie pojawia się okazja, żeby wyruszyć w daleką podroż. Otrzymują zaproszenie od słynnego podróżnika, który postanawia zorganizować im wyprawę do Nepalu. Czy ich sen o podboju świata się spełni?

 

Za scenariusz i reżyserię odpowiada Alisa Kovalenko, za zdjęcia – Serhyi Stetsenko, Alisa Kovalenko, za montaż – Maryna Maykovska i Kasia Boniecka, a za dźwięk – Mariia Nesterenko. Producentami filmu są: Valeryi Kalmykow (Trueman Production, Ukraina), Stephane Siohan (East Roads Films, Francja) oraz Katarzyna Kuczyńska i Tomasz Morawski (Haka Films, Polska).

 

Źródło: PISF

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
POLECAMY TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
CD PROJEKT RED rozszerza inicjatywę RED Playtesting Program na Stany Zjednoczone
CD PROJEKT RED ogłasza rozszerzenie programu RED Playtesting ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...