Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 05.11.2012 A A A
Opowieści o początku
KAROLINA KORYŃSKA

Chłodny, jak na razie listopad szykuje szereg rozgrzewających opowieści dla naszych milusińskich, a to za sprawą VII Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania, który odbędzie się 7- 11 listopada w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Impreza to najważniejsze wydarzenie kulturalne w dziedzinie opowiadania, nie tylko w Polsce ale i w całej Europie Środkowej.


Tym razem myślą przewodnią festiwalu jest powracanie do „początku”, „początku” szeroko rozumianego, jako powstanie świata, powstanie życia czy choćby początek przygody ze sztuką. Warszawę odwiedzą, jak co roku, najznamienitsi opowiadacze z wielu stron świata, z których każdy indywidualnie zinterpretuje „początek”, a opowieści będą przekazane na wszelaki sposób, poprzez muzykę, słowo czy choćby po prostu odegrane. Swoje historie zaprezentują między innymi Satu Nirannen, fińska pieśniarka i instrumentalistka, która ukarze fragmenty fińskiego eposu „Kalevala”, natomiast gawędziarski kunszt, pokaże, improwizując z igłą w zębach Azer, Şeref Taşliova, a Xante Gresham z Wielkiej Brytanii, przedstawi historię kobiet w opowieści „Baba Jaga i Święta Panienka”.

 

Organizatorzy z Grupy Studnia O. zapraszają również do zapoznania się z dwoma projektami o tematyce żydowskiej, które opowiadacze adresują do dzieci ze szkół podstawowych oraz gimnazjów. Opowieść w cieniu zagłady, na podstawie książki „Pamiętniki Blumki” autorstwa Iwony Chielewskiej, to historia żydowskich dzieci, w której zobaczymy ich życie codzienne, pokazane w radościach i smutkach. Przedstawiony zostanie również spektakl „Zawiązała mnie w chustkę”, opowiadający smutną historię Żydów z Węgrowa, stworzony w ramach przygotowań do obchodów 70 rocznicy Zagłady Żydów w tej miejscowości. W ramach przedstawienia miejscowi gimnazjaliści otworzą skrzynie pamięci, z której wydobyte zostaną, dokumenty, pieśni czy listy z przedwojennego okresu.

 

Podczas imprezy nie mogło zabraknąć oczywiście „Nocy Opowiadań” , podczas której wystąpią wszyscy gawędziarze biorący udział w festiwalu, a prowadzeniem tego wydarzenia zajmą się opowiadacze z Grupy Studni O., oraz Jacek Hałas. Dzieciaki będą mogły uczestniczyć także w warsztatach opowiadani, oraz podziwiać rosyjskie bajki w Cafe Baobab.

 

Ze szczegółowym programem imprezy można zapoznać się na stronie www.studnia.org.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
POLECAMY TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
CD PROJEKT RED rozszerza inicjatywę RED Playtesting Program na Stany Zjednoczone
CD PROJEKT RED ogłasza rozszerzenie programu RED Playtesting ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...