Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 03.12.2012 A A A
Twórczy recykling
KAROLINA KORYŃSKA

W najbliższy weekend (8-9 grudzień) w ramach projektu Rezydencja Twórczego Recyklingu odbędzie się 7. edycja Międzynarodowego Festiwalu „Przetwory” 2012. Jak sama nazwa wskazuje impreza poświęcona jest problemom ponownego wykorzystania śmieci, natomiast w niecodziennym wydaniu. Warszawskie przestrzenie zaadaptują artyści, którzy poprzez designerską pracę stworzą unikatowe projekty powstałe z towarzyszących nam na co dzień odpadów.


Główną ideą „Przetworów” jest uczulenie człowieka na problem recyklingu. Festiwal łączy sztukę nowoczesną z jakże ważnym poszanowaniem ekologii i środowiska. Artyści z różnych zakątków świata, uczestniczący w imprezie pokazują jak zrobić użytek z materiałów, które zostały już w jakiś sposób wykorzystane. Jak przyznają organizatorzy, recykling jest świetnym sposobem nie tylko na dbanie o środowisko naturalne, ale również metodą na stworzenie designerskich wizualizacji.

 

Tegoroczna odsłona festiwalu zgromadziła rekordową liczbę artystów. W jednym miejscu i w tym samym czasie ponad 300 twórców przekształci odpady w nowe funkcjonalne przedmioty. Oprócz tego około 100 wystawców zaskoczy nas unikatowymi ubraniami, zabawkami oraz książkami. Tym razem „Przetwory” zorganizowano pod hasłem „maMy dzieci”. Nie tylko dlatego, iż ekipa festiwalu w ostatnim czasie znacznie powiększyła swe szeregi ale również ze względu na niezwykłą fantazję milusińskich, co jest dość istotnym elementem w pracy twórczej. Chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom nowych odbiorców, organizatorzy przewidzieli szereg ciekawych warsztatów, recyklingowych, zabaw czy choćby „Bal w swetrze” w Teatrze Koło, na którym sweter (najlepiej używany przez wiele pokoleń) będzie obowiązkową częścią garderoby.

 

Międzynarodowy charakter „Przetworów” zobowiązuje, także 7. edycja nie obędzie się bez znamienitych gości. Warszawę odwiedzą między innymi: Joel Degermark (Szwecja), 2012architecten (Holandia), Anne Marie van Splunter (Holandia), Kolektyw Karkatag (Serbia), grupa ISEBUKI (Austria), którzy współpracując z polskimi studentami uczelni artystycznych ożywią stare przedmioty oraz poprowadzą wykłady dotyczące swojej działalności artystycznej.

 

Uczestnicy festiwalu powalczą o miano „Przetworu roku”, a zmagania twórców obserwować będzie profesjonalne jury, w którego skład wchodzą między innymi: Czesława Frejlich, Bogna Świątkowska, Oskar Zięta, Zofia Strumiłło-Sukennik, Anna Łoskiewicz, Tomek Rygalik, oraz Mantas Lesauskas.

 

Więcej informacji dotyczących programu imprezy na www.przetworydesign.com.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
POLECAMY TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
CD PROJEKT RED rozszerza inicjatywę RED Playtesting Program na Stany Zjednoczone
CD PROJEKT RED ogłasza rozszerzenie programu RED Playtesting ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...