Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 10.12.2012 A A A
Les miserables: nędznicy – odliczanie do premiery
JUSTYNA KIELNIACZ
Fot. Materiał prasowy

Najnowsza filmowa adaptacja Nędzników Hugo jeszcze nie pojawiła się w kinach, a już słychać głosy o pewnym kandydacie do Oscara. Na początku grudnia film otrzymał 10 nominacji w 9 różnych kategoriach do Satellite Awards. 6 grudnia miał swoją światową premierę w Odeon Leicester Square w londyńskim West End.


Les Miserables określa się mianem musicalowej superprodukcji, a nagrodzony Oscarem za reżyserię Jak zostać królem Tom Hooper zaprosił do współpracy znakomitych aktorów. W rolach głównych zobaczymy Hugh Jackmana, Russella Crowe’a, Anne Hathaway, Amandę Seyfried (znaną z Mama Mia! czy Listów do Julii), a także Helenę Bonham Carter, która niejednokrotnie zachwycała nas swoimi rolami w filmach kostiumowych. Robbie Collin z The Daily Telegraph jest przekonany, że Oscar dla najlepszej aktorki otrzyma w tym roku Hathaway. Wspomina o wspaniałej scenie, kiedy grana przez aktorkę prostytutka Fantine szlocha, śpiewając Dreamed a Dream.

 

Film przypomina raczej operę niż musical, prawie w ogóle nie ma partii mówionych, co czasem wydaje się być nieodpowiednie do sytuacji na ekranie. Catherine Shoard z The Guardian mówi z ironią o wyśpiewywanych liturgicznym tonem kwestiach typu: Nie rozumiem. bądź Nie wiem, co powiedzieć. Niemniej Hooper starał się, żeby gra aktorów wypadła autentycznie. Dlatego ich śpiew był nagrywany na żywo podczas kręcenia scen, a nie przygotowywany wcześniej w studiu i dopasowywany podczas postprodukcji.

 

W USA musical wejdzie na ekrany 25 grudnia, polska premiera odbędzie się dopiero 25 stycznia. Dziennikarzy z Wielkiej Brytanii irytuje trochę, że brytyjska produkcja będzie miała swoją kinową premierę najpierw w USA, a w ich kraju ponad dwa tygodnie później, 11 stycznia. Dystrybutor - Universal Pictures zaplanował to jednak głównie z myślą o przychodach z biletów. Amerykanie na pewno pójdą do kina pierwszego dnia świąt, a Brytyjczycy traktują ten dzień jako czas, który spędzają z bliskimi w domu.

 

Część krytyków filmowych oskarża film o monotonię ujęć i nadmiar zbliżeń na twarz. Dziennikarz The Hollywood Reporter zaryzykował tezę, że gdyby aktorzy znajdowali się chociaż odrobinę bliżej obiektywu, ten z pewnością zaparowałby od ich oddechów. Inni są jednak przekonani, że za miesiąc ludzie przechodzący obok kina będą słyszeli śpiewających widzów, którzy dopiero co wyszli z sal kinowych. Czekamy z niecierpliwością!

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
POLECAMY TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
CD PROJEKT RED rozszerza inicjatywę RED Playtesting Program na Stany Zjednoczone
CD PROJEKT RED ogłasza rozszerzenie programu RED Playtesting ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...