W sezonie 2013/2014 w Teatrze Żydowskim czeka nas sporo nowości! Oczywiście Teatr Żydowski nie zapomni o swoich wiernych widzach i nadal prezentować będzie ulubione repertuarowe spektakle, ale najmłodsza publiczność będzie miała w czym przebierać! Czekają nas spektakle dla dzieci, małe formy młodych utalentowanych reżyserów, premiera zagranicznych twórców, a także spotkania literackie ze znanego już cyklu „Bagaże Kultury” oraz nowy cykl o nazwie „Przystanek poezja”. Ponadto w Teatrze Żydowskim odbywać się będą czytania performatywne czy obchody świąt żydowskich, a w sąsiednim klubie „Pardon, To Tu” posłuchamy koncertów, nad którymi Teatr Żydowski obejmie patronat.
20 października na Dużej Scenie nastąpi kolejna odsłona cyklu "Bagaże kultury". Tym razem: "Julian Tuwim - poeta i ojciec. Spotkanie z córką poety Ewą Tuwim-Woźniak". W rozmowie weźmie udział również Kira Gałczyńska, córka Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Ewa Tuwim-Woźniak i Kira Gałczyńska spotkają się po raz pierwszy od ich jedynego spotkania w dzieciństwie! Rozmowę, którą poprowadzi Remigiusz Grzela uzupełniać będą wiersze Juliana Tuwima, czytane przez Ewę Tuwim-Woźniak i aktorów Teatru Żydowskiego. "Bagaże kultury" to bagaże pełne wspomnień i opowieści, rękopisów, książek, taśm filmowych czy teatralnych fotosów.
W grudniu na Dużej Scenie zaplanowana jest premiera pt. „Bóg zemsty” na podstawie Szolema Asza wg scenariusza i w reżyserii Andreia Munteanu. Sztuka dotyka tabu, uderza subtelną równowagą tradycyjnych żydowskich tematów z tematyką współczesną. Prezentuje głęboko ludzką perspektywę i zwraca szczególną uwagę na psychologię sytuacji rozwijającej się na scenie. To będzie druga próba wyreżyserowania przez Andreia Munteanu dramatu Szolema Asza – autora dość kontrowersyjnego. Reżyser chce udowodnić wszystkim, że twórczość pisarza zdecydowanie zasługuje na Naszą uwagę. Scenografię przygotuje Jan Polivka – Czech od kilku lat związany z Polską. Spektakl wystawiany będzie w języku jidysz z symultanicznym tłumaczeniem na język polski, angielski lub hebrajski. Tak szeroki wybór możliwego tłumaczenia dla wszystkich spektakli repertuarowych będzie również nowością w Teatrze Żydowskim.
Na młodych widzów w tym sezonie czeka wyjątkowa uczta w postaci trzech premier! Pierwsza z nich, „Piękna i Bestia” w reżyserii Leny Szurmiej, odbędzie się 24 października 2013. Baśń ta, jak każda inna, należąca do klasyki, ukazuje wady i zalety człowieka. Oprócz takich tematów jak egoizm, dobro czy miłość, uświadamia bardzo mocno problem nietolerancji inności. Pokazuje, że miłość i akceptacja, zwycięża strach i zamienia Bestię w człowieka. Muzyka: Teresa Wrońska. Scenografia i kostiumy: Marta Grudzińska.
Premiera „Opowiadania nie tylko dla dzieci”, którą obejrzymy 10 listopada, to teatr familijny. Organizatorzy zadbają o to, by godziny wystawiania spektaklu pozwoliły rodzinom na wspólne spędzenie czasu przed niedzielnym obiadem. Niesamowite baśniowe opowiadania I. B. Singera, dedykowane dzieciom od 6 r. ż. i ich rodzicom potrafią rozbudzić nawet najbardziej ospałą wyobraźnię. Spektakl przenosi widza do świata pachnącego dzieciństwem, gdzie przy chanukowej świecy płynie opowieść o pięknych i strasznych odcieniach życia. Przedstawienie powstało według scenariusza i reżyserii Pawła Paszty. Na wiolonczeli zagra Aleksandra Monkiewicz, a w spektaklu zagrają Monika Chrząstowska (Rachela) i Jerzy Walczak (Menasze). Spektakl miał swoją prapremierę podczas X edycji Festiwalu Singera.
W grudniu odbędzie się premiera bajki „O głupim karpiu, zdechłej kozie i trąbce, która gasiła pożary” na podstawie I. B. Singer w reżyserii Macieja Wojtyszki z udziałem aktorów Teatru Żydowskiego i muzyką Piotra Mossa. To bajka o mądrych ludziach z miasta Chełma, którzy potrafią każdą rzecz tak skomplikować, że staje się trudniejsza niż była. Dużo śmiesznych pytań na które są jeszcze śmieszniejsze odpowiedzi.
W nowym sezonie planowane są również spotkania z aktorami Teatru Żydowskiego w ramach cyklu „Przystanek poezja”, którzy przybliżą słuchaczom wiersze i sylwetki znanych poetów jidysz, takich jak Jakub Zonszajn, Szolem Alejchem, Izrael Jehoszua Singer czy Abraham Suckewer. Opiekę artystyczną nad tym cyklem sprawuje Gołda Tencer. Miejscem spotkań będzie między innymi bar mleczny „Prasowy” oraz współpracujące kluby, m.in. na warszawskiej Pradze. W ramach kontynuacji współpracy podjętej w trakcie festiwalu "Warszawa Singera", którego „Pardon, To Tu” był klubem festiwalowym, Teatr Żydowski obejmie patronat nad wybranymi koncertami, m. in. nad koncertem zespołu Wovoka (13 października), którego twórczość można określić jako mieszankę bluesa z muzyką Indian (nazwę zespół zaczerpnął od wielkiego Indianina, mistyka i twórcy "Ghost Dance"), czy występem klarnecisty Mikołaja Trzaski (27 listopada). Ponadto w Teatrze Żydowskim odbywać się będą czytania performatywne sztuk izraelskich autorów, które wyreżyserują studenci ostatnich lat warszawskiej Akademii Teatralnej. Zabraknąć oczywiście nie może tradycyjnych, wyjątkowych obchodów najważniejszych świąt żydowskich i lubianych przez widzów spektakli ze stałego repertuaru: „Marienbad”, „Ach! Odessa – Mama...”, „Dla mnie bomba”, „Koszałki Opałki”, „Noc całego życia”, „Pół żartem, pół serio” i innych.