Jak co roku, tak i tym razem, pod koniec marca rozpoczynają się Warszawskie Spotkania Teatralne, organizowane przez Instytut Teatralny w Warszawie. WST to festiwal o długoletniej i bogatej tradycji. Tegoroczna, 32. edycja festiwalu odbędzie się w dniach 24 marca – 3 kwietnia 2012 roku.
Z tej okazji do stolicy zjeżdżają teatry z całego kraju, by zaprezentować swój repertuar szerszej publiczności. W tym roku po raz pierwszy program festiwalu opiniowała Rada Programowa festiwalu w składzie: Katarzyna Janowska (TVP Kultura), Joanna Krakowska (Instytut Sztuki PAN, Miesięcznik „Dialog”), Iwona Kurz (Instytut Kultury Polskiej UW), Tomasz Miłkowski (AICT/Klub Krytyki Teatralnej), Jacek Sieradzki (Miesięcznik „Dialog”) oraz Bożena Suchocka (reżyserka teatralna).
Spektakle podzielone są na kilka nurtów. Najważniejszy z nich (Nurt główny) to przegląd najciekawszych spektakli, które pojawiły się na polskich scenach w ubiegłym roku. W Warszawie będzie można zobaczyć zatem m.in.: „III Furie” (Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy), „Jak być kochaną” (Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie), „Joanna Szalona; Królowa” (Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach), „Mickiewicz. Dziady. Performance.” (Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy) oraz „Wielki Gatsby” (Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy).
Oddzielny blok tematyczny stanowi nurt o nazwie Taniec przygotowywany przy współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca. W jego ramach zaprezentowane zostaną przedstawienia taneczne z ostatnich lat, a wśród nich: „Hamlet” (Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego w Krakowie, Wydział Teatru Tańca w Bytomiu), „Le Sacre” (Teatr Dada von Bzdülöw) oraz Tryptyk autorstwa Mikołaj Mikołajczyk.
Od ubiegłego roku częścią festiwalu są również „Małe Warszawskie Spotkania Teatralne”, skierowane do najmłodszych widzów. W dniach 26-29 marca Teatrze Żydowskich będzie można zobaczyć m.in. przedstawienia „Mikrokosmos” i „Zwierzątka małe zwierzenia”. Spotkaniom towarzyszyć będą warsztaty dla dzieci i rodziców, a honorowy patronat nad nimi objęła Henryka Krzywonos-Strycharska.