W ramach imprez towarzyszących XI edycji Festiwalu Singera Teatr Żydowski z Warszawy tradycyjnie zaprezentuje premiery ostatniego sezonu, a wśród nich już na dwa dni przed oficjalnym rozpoczęciem festiwalu będziemy mogli zobaczyć spektakl „Dybuk” w reżyserii Mai Kleczewskiej. Pokazy odbędą się: 20, 21, 31 sierpnia oraz 1 września o godzinie 19.00. „Dybuk” to jedna z najczęściej komentowanych premier minionego sezonu!
Spektakl „Dybuk” oparty jest na należącym do klasyki dramatu żydowskiego tekście Szymona An-skiego, będącym jidyszowym „Romeo i Julią”, ludową legendą opowiadającą o duszy zmarłego ucznia jesziwy, wcielającej się w ciało ukochanej. Maja Kleczewska i Łukasz Chotkowski nadają tej historii szersze znaczenie, czyniąc z niej opowieść o złamanym przymierzu pomiędzy narodami i powracającej pamięci. W tym kontekście szczególnie istotna staje się historia i przestrzeń Teatru Żydowskiego, wybudowanego w centrum przedwojennej dzielnicy żydowskiej i na terenie dawnego Getta warszawskiego. Dramat An-skiego zostaje poszerzony o historie mieszkańców getta, a także ofiar i ocalałych z Holokaustu. Twórcy niemal dosłownie przywracają ich do życia, czynią widzialnymi, konfrontują współczesność z tymi, którzy odeszli, a trwale „przylgnęli” do nas – żyjących. Istotą spektaklu jest powołanie na scenie Życia, które z racji swojego pochodzenia zostało przerwane. W dobie wciąż powracającego zagrożenia ideologiami totalitarnymi i wojnami, musimy przypominać o zamordowanych, o ich Życiu, by historia kolejny raz nie zatoczyła koła.
Bo cały „Dybuk” to synteza przeciwieństw, żonglerka stylami i nastrojami. Demonstracja tego, do czego Teatr Żydowski okazuje się być zdolny.
Witold Mrozek, Gazeta.pl
Maja Kleczewska – absolwentka Wydziału Reżyserii PWST w Krakowie. Reżyserowała w teatrach: Starym Teatrze w Krakowie („Sen nocy letniej” wg W. Szekspira; „Zbombardowanych” S. Kane); Teatrze Narodowym („Fedrę” wg Eurypidesa, „Marata/Sade’a” wg P. Weissa, „Oresteję” wg Ajschylosa); Teatrze Polskim w Bydgoszczy ( „Babel”, „Podróż zimową”, „Cienie. Eurydyka mówi” E. Jelinek, „Burzę” wg W. Szekspira); Deutsches Schauspielhaus w Hamburgu („Burzę” wg W. Szekspira). Wielokrotnie nagradzana, m .in. Laurem Konrada w Katowicach, Paszportem „Polityki” 2006 w dziedzinie Teatru.
Reżyseria: Maja Kleczewska,
Scenariusz: Maja Kleczewska, Łukasz Chotkowski,
Kostiumy: Konrad Parol,
Dramaturgia: Łukasz Chotkowski,
Muzyka: Stefan Węgłowski,
Scenografia, światła, video: Wojciech Puś,
Asystent reżysera: Jędrzej Piaskowski
Obsada: Marcin Błaszak (Menasze), Piotr Chomik (Michael), Genady Iskhakov (Śpiewak, Kantor), Magdalena Koleśnik (Lea) – gościnnie, Joanna Przybyłowska (Matka Lei, Oblubienica z 1648 r.), Henryk Rajfer (Rebe Azriel [Cadyk]), Wanda Siemaszko (Sura Bas Tojwim, Żydówka z czasu Holocaustu), Piotr Sierecki (Henoch, Oblubieniec z 1648 r.), Piotr Stramowski (Chunon) – gościnnie, Barbara Szeliga (Niewidoma Żydówka, Żydówka z czasu Holokaustu), Dawid Szurmiej (Kantor), Gołda Tencer (Lea z przeszłości), Ewa Tucholska (Frade), Jerzy Walczak (Meszulach, Muzułman z Obozu Zagłady), Marek Węglarski (Sender)
Miejsce: Duża scena Teatru Żydowskiego, Plac Grzybowski 12/16
Terminy: 20.08 g. 19.00, a także 21.08 g. 19.00, 31.08 g. 19.00, 01.09 g. 19.00
Czas trwania: 2 godziny bez przerwy
Uwaga! Spektakl dla widzów dorosłych
XII edycja Festiwalu Singera odbędzie się między 22 a 30 sierpnia 2015 r. w Warszawie w rejonie Placu Grzybowskiego i ulicy Próżnej, w Austriackim Forum Kultury, na Placu Defilad oraz na Pradze. Poza głównymi atrakcjami teatralnymi i muzycznymi, planowanych jest ponad sto wydarzeń kulturalnych – warsztatów, spotkań literackich, pokazów filmowych, wystaw, wykładów i innych atrakcji. Podobnie jak w zeszłym roku, wydarzenia festiwalowe odbędą się nie tylko w Warszawie, ale także w innych miastach, w których żył i tworzył Isaac Bashewis Singer – Leoncinie, Radzyminie oraz Biłgoraju, a także Nowym Jorku, do którego pisarz wyemigrował w 1935 roku, i w którym mieszkał najdłużej. Organizatorem festiwalu jest Fundacja Shalom. Założycielką fundacji i dyrektorem generalnym jest Gołda Tencer – aktorka, reżyser, dyrektor Teatru Żydowskiego – Centrum Kultury Jidysz w Warszawie.