Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 14.03.2017 A A A
Piotr Fronczewski w spektaklu EDUKACJA RITY
INFORMACJA PRASOWA
fot. MATERIAŁ PRASOWY

Edukacja Rity w ramach 18. Festiwalu ewentualnych Talentów Aktorskich 2017 – sztuka Willy’ego Russella, w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego, to historia młodej kobiety, która znudzona monotonną rolą kury domowej postanawia wziąć los we własne ręce. Chcąc nadać barw swojej egzystencji u boku męża-robotnika, podejmuje decyzję o powrocie do szkoły, by zdobyć lepsze wykształcenie. W budowaniu swojej wartości pomaga jej znajomość ze sławnym i cenionym profesorem, z którym prowadzi długie, ciekawe dyskusje. Co wyjdzie z przyjaźni młodej kobiety i starszego profesora? Czy zrodzi się z tego uczucie? W rolach głównych zobaczymy Piotra Fronczewskiego i Katarzynę Ucherską.


Piotr Fronczewski

Aktor wszechstronny, wybitny i uwielbiany. Zagrał około trzystu ról teatralnych i filmowych – od tytułowego króla Edypa w tragedii Sofoklesa do Pana Kleksa według Brzechwy, od „Ślubu” i „Iwony, księżniczki Burgunda” po detektywa Marlowe’a z kryminału Chandlera, od Hamleta do kasiarza Szpicbródki. W latach 80. był gwiazdą Kabaretu pod Egidą, ale też niezwykle popularnym Frankiem Kimono – pierwszym raperem znad Wisły. Debiutował jako jedenastolatek w niewielkich rolach w Teatrze Syrena, gdzie pracował jego ojciec, oraz w Teatrze TV (zagrał m.in. Kazia w „Żołnierzu królowej Madagaskaru”, 1957). Rok później wziął udział w filmie „Wolne miasto” Stanisława Różewicza. I chyba nie mógł wybrać inaczej – ukończył Wydział Aktorski warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej (dyplom 1968). Należał do zespołów teatrów Narodowego, Współczesnego, Dramatycznego, dziś występuje w Teatrze Ateneum w Warszawie. Choćby w „Kolacji dla głupca” Webera, komediowym hicie granym od 14 lat. W 2015 roku ukazała się książka „Ja, Fronczewski” (rozmawiał Marcin Mastalerz). Można by powiedzieć, że tytułem nawiązuje ona do wyreżyserowanej w Ateneum przez Fronczewskiego sztuki Tankreda Dorsta „Ja, Feuerbach” – o dramacie starego aktora, dla którego powrót po siedmiu latach do teatru staje się sprawą życia i śmierci. Okazuje się jednak, że nie jest już nikomu potrzebny.

 

Katarzyna Ucherska

Urodziła się w Nowym Sączu. Absolwentka Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie (2016). Za utrzymaną w konwencji groteski rolę Józefa Stalina w dyplomowym przedstawieniu „Mistrz i Małgorzata” (reż. Waldemar Raźniak) została wyróżniona na XXXIII Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Jak sama mówi: „Teatr mnie skutecznie kupił już w podstawówce. Nie wyobrażam sobie bez niego życia”. W styczniu 2016 roku Katarzyna Ucherska dołączyła do zespołu warszawskiego Teatru Ateneum, gdzie debiutowała rolą Henryki w „Dziewicach i mężatkach” Moliera (reż. Janusz Wiśniewski). Śpiewa też piosenki Wojciecha Młynarskiego w spektaklu Ateneum „Róbmy swoje”. Wystąpiła w popularnych serialach telewizyjnych – „Na dobre i na złe”, „M jak miłość”, „Barwy szczęścia” oraz w jednej z głównych ról w „Dziewczynach ze Lwowa”.

 

Andrzej Strzelecki

Człowiek orkiestra. Aktor, reżyser, pedagog (z 40-letnim stażem!), wielbiciel golfa i niezrównany gawędziarz. Współzałożyciel kabaretu Kur (1974) i twórca oraz dyrektor (1987-97) Teatru Rampa w Warszawie. Rektor stołecznej Akademii Teatralnej (2008-16), reżyser spektakli Teatru TV i programów telewizyjnych, autor sztuk i musicali. Wydał dwie wspomnieniowe książki: „Człowiek w jednej rękawiczce” oraz „Człowiek z parawanem”. W połowie lat 80. Andrzej Strzelecki przygotował jako spektakl dyplomowy warszawskiej szkoły teatralnej musical „Złe zachowanie” – z piosenkami pianisty jazzowego i kompozytora Fatsa Wallera. Publiczność oszalała z zachwytu, przedstawienie zagrano 400 razy. Wyreżyserował ponad 100 sztuk w teatrach muzycznych, wielokrotnie reżyserował gale Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu i Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.


EDUKACJA RITY

09.04.2017/ niedziela / godz. 17.00

Bilety dostępne od 26.01.2017: online na ticketpro.pl >>> oraz w kasie CK AGORA / płatność wyłącznie gotówką

Przedsprzedaż:

65 zł – normalny

W dniu spektaklu: 75 zł

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Festiwal Kultury Mazowsza
Pożegnaj wakacje z Mazowszem. Już w sobotę, 31 sierpnia na mieszkańców ...
Startuje XX Festiwal Tańca Zawirowania
Już dziś, 17 czerwca, startuje Jubileuszowa XX edycja Międzynarodowgo ...
8 marca KAMIENICA JEST KOBIETĄ
Dwie niezwykłe osobowości, niepowtarzalne artystki i inspirujące ...