Lubliner Festival to projekt, którego zadaniem jest wypełnienie pustki po dawnej dzielnicy żydowskiej. I edycja nowego wydarzenia w przestrzeni społeczno-kulturalnej Lublina odbędzie się w dniach 8-13 września 2020 r. Poprzez muzykę, spektakle, spotkania i działania edukacyjne będziemy opowiadać o kulturze żydowskiej – przede wszystkim jej obecnym obliczu, ale z pamięcią o jej przeszłości i jej znaczeniu dla historii Lublina.
Otwarcie festiwalu będzie wyjątkową okazją do wysłuchania śpiewu światowej sławy kantora Yoni Rose. Swoim występem uświetni on uroczystość 90-lecia Jeszywas Chachmej Lublin.Ze specjalnym programem wystąpi zespół MILO Ensemble, którego liderem jest Milo Kurtis. Oprócz swoich utworów grupa zagra trzy pieśni Żydów sefardyjskich w językach ladino, hebrajskim i greckim: „Kondja Mia”, „King David” i „Misirlou”.
Z kolei podczas koncertu The best of KROKE wysłuchamy najbardziej znane kompozycje tego krakowskiego zespołu. KROKE, początkowo kojarzony jedynie z muzyką klezmerską, w swojej obecnej twórczości sięga po inspiracje do muzyki etnicznej i autorskie improwizacje.
Przed nami także niezwykły koncert tradycyjnych piosenek i melodii żydowskich Szalom Lublin! Usłyszymy przeboje muzyki żydowskiej jak „Beltz”, „Dona, dona”, „Tumbalalajka” czy piosenki z musicalu „Skrzypek na dachu”.
Za sprawą Widzącego z Lublina – Symchy Kellera z zespołem, na placu po Farze wybrzmią pieśni, które są oryginalnymi chasydzkimi nigunami, pochodzącymi z XVII-XIX wieku. Projekt Roth/Zimpel/Zemler skupia trzech najbardziej charakterystycznych muzyków eksperymentalnych pracujących dziś w Polsce. Ich muzykę usłyszymy podczas wyjątkowego koncertu w Wirydarzu.
Przed nami też niezwykły recital Alony Szostak. Śpiewane w czterech językach – jidish, hebrajskim, rosyjskim i polskim – pieśni, których będzie można wysłuchać podczas koncertu, opowiadają o miłości i samotności, spełnieniu i tęsknocie, nadziei i rozpaczy.
W świat Hawdali i uroczystej Czwartej Uczty, pełnej pieśni i chasydzkiej celebracji zakończenia szabatu wprowadzi gości Symcha Keller — kantor, rabi i lider legendarnej grupy Katharsis.
Lubliner Festival to także teatr. Atlas dźwięków / Studnia to spektakl Ludomira Franczaka, który skupia się całkowicie na dawnej dzielnicy żydowskiej Lublina i na pozostałych po niej śladach. Jest dźwiękowym spacerem po tej przestrzeni, rozbudowanym słuchowiskiem przygotowanym wspólnie z Marcinem Dymiterem, przygotowanym specjalnie dla FestivALTu. „Teatr to jest jednak coś” – zaśpiewa młoda kabaretowa artystka Lola Blau w spektaklu „Dziś wieczorem: Lola Blau” Teatru Żydowskiego w Warszawie. Ten musicalowy monodram w reżyserii Leny Szurmiej to prosta historia Żydówki, która zaczęła rozkwitać na deskach teatru w momencie gwałtownych wydarzeń historycznych 1938 roku.
Festiwal to także okazja do spotkań z jego wyjątkowymi gośćmi: Naczelnym Rabinem Polski Michaelem Schudrichem, dr. hab. Adamem Kopciowskim, dr. hab. Piotrem Nazarukiem czy Symchą Kellerem.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny — decyduje kolejność przybycia.