Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 11.05.2021 A A A
7 spektakli w ramach międzynarodowej współpracy – projekt Face to Faith
Redakcja
Źródło: Teatr Powszechny w Warszawie

Teatr Powszechny w Warszawie wspólnie z zagranicznymi partnerami zakończył proces wyboru koncepcji nowych spektakli w ramach projektu Face to Faith. Międzynarodowy projekt zakłada wyprodukowanie 7 spektakli w latach 2021-2022, przy czym za każdy z nich będą odpowiedzialne poszczególne instytucje partnerskie: Teatr Powszechny w Warszawie, Teatro dei Venti w Modenie, Festiwal Sztuki Współczesnej ANTI w finlandzkim Kuopio, Divadlo pod Palmovkou w Pradze, Sommerblut Kulturfestival e.V. w Kolonii, Teatr Gesher w Tel Awiwie oraz Centrum Sztuki Jam Factory we Lwowie.


Nad przesłanymi do Teatru Powszechnego aplikacjami debatowała komisja, w której skład weszły osoby ze społeczności skupionej wokół teatru oraz jego pracownicy: Alicja Borkowska (reżyserka, animatorka i działaczka społeczna z Fundacji Strefa WolnoSłowa), Natalia Grzędzińska (specjalistka ds. edukacji w Teatrze Powszechnym), Zuzanna Hertzberg (artystka wizualna, artywistka, zaangażowana w prace Forum Przyszłości Kultury), Pavlo Luhovyi (dziennikarz oraz aktor związany z „Krytyką Polityczną” i Strefą WolnoSłową), Paweł Łysak (dyrektor Teatru Powszechnego) i Paweł Sztarbowski (zastępca dyrektora Teatru Powszechnego ds. programowych). 

W ramach preselekcji, spośród aż 53 zgłoszeń (m.in. z Polski, Włoch Ukrainy, Izraela, Grecji, Litwy, Portugalii, Bułgarii, Belgii, Rumunii, Niemiec, Macedonii, Szwecji, Hiszpanii, Islandii i USA) polska komisja wybrała 3 propozycje do finałowego etapu:

1. Antonis Liveropoulos (Grecja) – „Antonis L., a body of faith”.

2. Roza Sarkisian (Ukraina) – „Radio Mariia”.

3. Gabriel Sandu i Elena Morar (Rumunia) – „Who called the fascists to our theatre?”.

 

Pod koniec kwietnia kompletne koncepcje artystyczne nadesłane do wszystkich 7 partnerów (łącznie ponad 400 ofert!) zostały omówione w ramach dwudniowej konferencji kuratorów. 

Międzynarodowe komisja dokonała wyboru 7 propozycji, które będą realizowane jako spektakle i wydarzenia performatywne w okresie od października 2021 do września 2022 roku. Po premierach, spektakl każdej instytucji będzie prezentowany gościnnie w co najmniej jednym mieście partnerskim. Wybrane w poszczególnych instytucjach produkcje to:

1. Teatr Powszechny w Warszawie: Roza Sarkisian – „Radio Mariia”.

2. Teatro dei Venti (Włochy): Associazione Culturale SIDERA.

3. Festiwal ANTI (Finlandia): Kaino Wennerstrand.

4. Divadlo pod Palmovkou (Czechy): Alin Neguţoiu.

5. Sommerblut Kulturfestival (Niemcy): Aleksandra Jakubczak i Elena Morar.

6. Teatr Gesher (Izrael): Neta Weiner.

7. Jam Factory Art Center (Ukraina): Dmytro Levytskyi.

 

Projekt Face to Faith jest współfinansowany przez Program Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”.

 

Źródło: Teatr Powszechny w Warszawie

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Festiwal Kultury Mazowsza
Pożegnaj wakacje z Mazowszem. Już w sobotę, 31 sierpnia na mieszkańców ...
Startuje XX Festiwal Tańca Zawirowania
Już dziś, 17 czerwca, startuje Jubileuszowa XX edycja Międzynarodowgo ...
8 marca KAMIENICA JEST KOBIETĄ
Dwie niezwykłe osobowości, niepowtarzalne artystki i inspirujące ...