Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
DEFICYT. Iryna Ozarynska
A A A
Data imprezy: 10.07.2018 - 29.07.2018 | Miasto: WarszawaAutor: Galeria Kordegarda

DEFICYT. Iryna Ozarynska
10–29 lipca
Wernisaż: 10 lipca 2018, g. 18:00

„Deficyt” to tytuł wystawy prac artystki Iryny Ozarynskiej, tegorocznej stypendystki Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP „GAUDE POLONIA”. Artystka zajmuje się grafiką warsztatową, tworzy książki artystyczne, maluje akwarele. W Kordegardzie Galerii Narodowego Centrum Kultury prezentuje m.in. tworzone techniką mieszaną prace z serii „Psy”, akwarele z cyklu „Kolejka” oraz instalację powstającą specjalnie na potrzeby wystawy.

„Bohaterami jej prac są zwierzęta i ludzie. Kompozycje ze zwierzętami, głównie z psami, to opowieści bajkowe – ukazujące jednocześnie kilka wątków narracyjnych, przyciągające wzrok wielością szczegółów i nasyconą kolorystyką – jak w miniaturach z dalekowschodnich ksiąg tysiąca i jednej nocy. A czym są kompozycje przedstawiające ludzi stojących w kolejce o absurdalnie realistycznej długości? W kolejce umieszczonej w pustej przestrzeni, w kolejce o zmieniającej się gęstości kolejkowiczów, trwających w niej bez względu na porę roku. Czy to portret ludzkiego wysiłku w zdobywaniu dóbr ekonomicznych, czy kolejka do muzeum? A może po psa do adopcji? Czy tytułowy deficyt obejmuje zjawiska niedostatku, czy nienasycenia? I wreszcie, czy to oczekiwanie zakończy się radością…?” – wspomina w tekście kuratorskim Anna Rakowska.

Iryna Ozarynska urodziła się w Odessie w 1979 r. Uczyła się malarstwa w założonej w połowie XIX w. Odeskiej Szkole Artystyczno-Teatralnej, noszącej od 1965 r. imię jednego z wybitnych absolwentów – malarza Mitrofana Grekowa. W latach 2009–2003 studiowała na Wydziale Grafiki Książkowej w Narodowej Akademii Sztuk Wizualnych i Architektury w Kijowie (Націона́льна акаде́мія oбразотво́рчого мисте́цтва і архітекту́ри – НАОМА). Jest członkiem Narodowego Stowarzyszenia Artystów Ukraińskich (Національна спілка художників України). Z jej inicjatywy do programu nauczania w kijowskiej Akademii Sztuk Wizualnych i Architektury włączono przedmiot książka artystyczna. Zajmuje się grafiką warsztatową, tworzy książki artystyczne, maluje akwarele. Brała udział w licznych wystawach indywidualnych i grupowych. W 2017 r. artystka, w ramach projektu Venice Vending Machine – Edition 5 stworzyła projekt, który umożliwiał kupno niewielkich, własnoręcznie przez nią wykonanych książeczek. Projekt stanowił wydarzenie towarzyszące 57. Biennale Sztuki w Wenecji. Prace Iryny Ozarynskiej znajdują się w kolekcjach i galeriach ukraińskich, włoskich i polskich. Artystka pracuje w Odessie i Wenecji. Jest dwukrotną stypendystką Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP „GAUDE POLONIA” (2011, 2018). W ramach którego, w 2011 r. pracowała w Krakowie, pod opieką artystyczną dr Doroty Ogonowskiej w Pracowni Projektowania Książki w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki, a obecnie w Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi, pod opieką prof. Marka Saka w Pracowni Działań Artystycznych dla Wnętrz i Krajobrazu. W maju 2018 r., prezentowała prace na wystawie w Centrum Informacji Turystycznej – Poczekalnia Przestrzeń Kulturze Przyjazną w Grodzisku Mazowieckim, a w lipca br. przewidziana jest jej indywidualna wystawa w Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi.

Program stypendialny „Gaude Polonia” przeznaczony jest dla młodych twórców kultury oraz tłumaczy literatury polskiej z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w pierwszej kolejności z Białorusi i Ukrainy. Program służy budowaniu płaszczyzny zrozumienia i dobrych kontaktów na gruncie współpracy kulturalnej pomiędzy Polską a jej bliskimi Sąsiadami. Pobyt w Polsce ma umożliwić stypendystom poznanie współczesnej kultury polskiej oraz doskonalenie warsztatu twórczego pod opieką artystyczną uznanych twórców oraz instytucji w największych i najważniejszych ośrodkach kultury polskiej. O półroczne stypendium mogą ubiegać się twórcy reprezentujący następujące dziedziny: film, fotografia, konserwacja zabytków, literatura/przekład, muzyka, sztuki wizualne, teatr, krytyka sztuki, teatru i filmu.
Operatorem Programu jest Narodowe Centrum Kultury.

Kurator : Anna Rakowska (NCK)
Organizator: Narodowe Centrum Kultury
Partner: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Fotografie pochodzą ze zbiorów Iryny Ozarynskiej // The photographs come from the collections of Iryna Ozarynska.

KORDEGARDA. Galeria Narodowego Centrum Kultury
Krakowskie Przedmieście 15/17, Warszawa
kordegarda.org

WSTĘP WOLNY // ADMISSION FREE


Wstęp wolny

Kontakt z organizatorami:

Anna Artymowska (Kordegarda) t: 22/ 4210125, e: galeria@nck.pl
Anna Rakowska (NCK) t: 22/350 95 32, e: arakowska@nck.pl

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy