W ostatnich latach jesteśmy świadkami kulturowego niepokoju wokół roli i tożsamości mężczyzny, różnych definicji męskości, naukowych rozważań nad kulturową i społeczną konstrukcją płci. Przemiany w tej materii widoczne są również na Śląsku, gdzie kluczowa niegdyś figura górnika staje się reliktem przeszłości. Jak śląscy mężczyźni i śląskie męskości opowiadane są w literaturze, teatrze i sztuce? Spotkanie osnute będzie wokół wystawy „Męska rzecz”, którą oglądać można w Muzeum Śląskim oraz spektaklu „Drach” na podstawie powieści Szczepana Twardocha w reżyserii Roberta Talarczyka, którego premiera odbędzie się 21 października 2018 roku.
„Drach” Szczepana Twardocha to opowieść o pięknych, ale i tragicznych losach dwóch rodzin. Josefa Magnora, śląskiego górnika i powstańca, dzieli od Nikodema Gemandera, jego prawnuka i wziętego architekta, ponad 100 lat historii, jednak łączy wiele – od więzów krwi, poprzez rodowe fatum, po niezwykły dar autodestrukcji. Przyjrzyjmy się, jak w trakcie tej nietypowej sagi zmienia się obraz śląskiego mężczyzny. Na ile przemiana regionalnego przemysłu z wydobywczego w kreatywny, a społeczeństwa w postindustrialne, znalazła swoje miejsce na kartach powieści Twardocha i odbiła się w stworzonych przez niego postaciach – nie tylko męskich. W kontekście scenicznej adaptacji opowiedzą o tym Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach i reżyser spektaklu „Drach”, oraz Miłosz Markiewicz, kierownik literacki Teatru.
Moderator spotkania: prof. Zbigniew Kadłubek
Goście: Dyrektor Teatru Śląskiego Robert Talarczyk, Miłosz Markiewicz (kierownik literacki, Teatr Śląski), Krystyna Pieronkiewicz-Pieczko, Małgorzata Paul (etnolożki, kuratorki wystawy „Męska rzecz”, Muzeum Śląskie)
Targi Książki / Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Strefie Kultury (plac Sławika i Antalla 1, Katowice)
14.10.2018 / niedziela / godz. 16:00 (czas trwania: 50 min.)
Miejsce: Forum 1
Wstęp wolny
Kontakt z organizatorami:
http://www.slaskczyta.pl/dla-zwiedzajacych/