Jego obrazy często bywają porównywane do witraży, a każdy miłośnik sztuki przyzna, że przywołują one na myśl malarstwo początku XX wieku – czasu awangardowych eksperymentów z linią i kolorem. Jedno jest pewne – styl Eugeniusza Gerlacha jest tak charakterystyczny, iż nie sposób pomylić go z żadnym innym twórcą. Przekonają się Państwo o tym, odwiedzając indywidualną wystawę artysty w Domu Aukcyjnym Art in House (Aleje Jerozolimskie 107, 02-011 Warszawa). Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających od 28 lipca do 11 sierpnia w godzinach 9:00 – 18:00 (wstęp wolny).
Eugeniusz Gerlach urodził się w roku 1941 w Bieniawie na ówczesnych Kresach Wschodnich w latach 1960-1966 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (Wydział Malarstwa i Grafiki). Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1966 roku. Promotorami jego pracy dyplomowej byli m.in. Jonasz Stern i Hanna Rudzka-Cybisowa.
Malarstwo Eugeniusza Gerlacha określone jest poprzez linię oraz kolor – przy czym żadne z tych środków formalnych nie stara się dominować nad drugim. Swoimi korzeniami sięga ono do awangardy początku XX wieku: eksperymentów ekspresjonistów i kubistów, zwłaszcza Picassa. Choć wyznaczenie kompozycji przez linię zbliża ją ku abstrakcji, rzadko odrywa się ona od form rzeczywistych i figuratywnych; w pracach malarza pojawiają się liczne postacie ze świata muzyki, religii czy codzienności.
Kuratorem wystawy jest Anita Wolszczak-Karasiewicz, historyk sztuki oraz właścicielka Domu Aukcyjnego Art in House.
Wstęp wolny
Kontakt z organizatorami:
aleksandra_kaczanowska@artinhouse.pl