Czwartek, 13 czerwca, będzie ostatnim dniem wystawy Joanny Ambroz, JUŻ MI PRZESZŁO, PRZESZŁO MI w warszawskim salonie Goldenmark. Finisaż to okazja do rozmowy z artystką oraz poznania jej inspiracji. Początek wydarzenia o godz. 18:00.
Jak podkreśla artystka, w swoich działaniach korzysta z dwóch barw – czerwieni, podkreślającej napięcie i temperament, oraz niebieskiego, który jest symbolem zgody, refleksji i żałoby.
– Jestem częścią pokolenia zakorzenionego w kulturze nieustannego samodoskonalenia oraz przekonania o absolutnej umiejętności samoregulacji i wpływie jednostki na otoczenie. Komentuję to, wykorzystując własny wizerunek jako rekwizyt. W ten sposób chcę podkreślić uniwersalność egzystencji człowieka w kontekście doznań i konfliktów oraz inicjować dialog na temat współczesnej kondycji jednostki – mówi Joanna Ambroz.
Wystawa JUŻ MI PRZESZŁO, PRZESZŁO MI odsłania przed odbiorcami reakcje na niespełnione pragnienia, odbiegające od obietnic.
– Każda postać opowiada historię tego, co często dla bohaterek i bohaterów bolesne albo wstydliwe. Tego, co próbują zamaskować odpowiednim słownictwem, kolejnym romansem czy komiczną pozą, nie chcąc zdradzać nikomu swoich pragnień w obawie o niemożliwość ich spełnienia – mówi Maria Grzybowska, kuratorka wystawy. – Ważnym kontekstem dla stworzonych prac jest psychoanaliza, a w tym przypadku konkretnie interpretacja koncepcji pragnienia. Skupiając się na niezrealizowanych pragnieniach, artystka opowiada historie, w których niespełnione obietnice mogą być dla jednych budujące, pozwalające na odkrycie nowych możliwości. Dla innych będą siłą pchającą do ciągłego oddawania zbyt dużej części siebie, z nadzieją, że kiedyś pragnienia kierowane poza siebie pozwolą zaspokoić bezwarunkowe żądanie miłości do samego siebie.
O artystce
Joanna Ambroz, urodzona w 1993 roku w Częstochowie, mieszka i pracuje w Warszawie. Zajmuje się malarstwem, plakatem, badaniami w sztuce i książką w sensie totalnym. Interesują ją bieżące wydarzenia oraz bolączki i namiętności. Chce podkreślać uniwersalność egzystencji człowieka w kontekście doznań i konfliktów oraz inicjować dialog na temat współczesnej kondycji jednostki.
Artystka obroniła tytuł Doktora Sztuki w katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom licencjacki, książka „Cięcie – włosy ludu polskiego” (wyd. BOSZ, 2017 r.), został dołączony do zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu. Joanna Ambroz została uwzględniona w Kompasie Młodej Sztuki (2022 r.) i otrzymała tytuł Osobowości Label Magazine (2021 r.). Swoje prace prezentowała w Wielkiej Brytanii, Korei Południowej, Chinach, Włoszech, Niemczech czy Boliwii.
Wstęp wolny
Kontakt z organizatorami:
warszawa@goldenmark.com