Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Tradycja śródmieścia Warszawy utrwalona na starych pocztówkach
A A A
Data imprezy: 08.09.2012 | Miasto: WarszawaAutor: Scena Współczesna

W dniu 8 września 2012 roku o godz. 17.00 w Centrum Scena Współczesna na Wspólnej 61 lok.101 odbędzie się otwarcie i wernisaż pierwszej wystawy z cyklu przedstawiającego „Tradycję Śródmieścia Warszawy utrwaloną na starych pocztówkach”.

Nosi ona tytuł: „Warszawa za cara” i obejmuje lata 1897 – 1916, najciekawsze lata w rozwoju historii pocztówki. Na wystawie udało się zebrać kilkadziesiąt oryginalnych pocztówek charakterystycznych dla tego okresu. To kopalnia wiedzy nie tylko na temat budynków Warszawy pod zaborem rosyjskim, ale również zwyczajów, ubioru i zachowań ludzi na przełomie wieków, czyli najogólniej mówiąc tradycji Śródmieścia Warszawy.

Na tej wystawie można prześledzić to, co po odzyskaniu niepodległości było usuwane ze świadomości Polaków; rosyjskie napisy na sklepach i wystawach, cerkwie w wielu punktach miasta, elementy ozdobne na budynkach typowe dla rosyjskiej architektury, czy obecność żandarmów i wojska rosyjskiego w strategicznych punktach Warszawy.

Poza tym bardzo interesująco w tym kontekście wypada korespondencja prowadzona na pocztówkach, często w dwóch językach, polskim i rosyjskim, co mimo swojej lakoniczności oddaje dobrze obraz nastrojów przed wybuchem i w czasie pierwszych lat I wojny światowej. Po odzyskaniu niepodległości w związku ze zrozumiałą niechęcią Polaków do pozostałości architektonicznych przypominających zaborcę obraz Warszawy uległ zasadniczej zmianie. Będzie to prezentowane na kolejnych wystawach w październiku i listopadzie 2012 roku również na Wspólnej 61. Zapraszamy!


Wstęp wolny

Kontakt z organizatorami:

ul. Wspólnej 61 w Centrum Tańca Zawirowania Warszawa

scenawspolczesna@gmail.com

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy