22-23 września, 29-30 września, godz. 17.30
Opactwo pobenedyktyńskie
Tegoroczna edycja Chopinianów poświęcona jest scherzu. Scherzo oznacza po włosku żart, stąd w programach koncertów obok Scherz Chopina znajdą się różne formy żartów muzycznych (od Musikalisches Spass Mozarta po żartobliwą wersję uwertury do Latającego Holendra dokonaną przez tak poważnego kompozytora jak Hindemith), a także około-muzyczne (jak arie Mozarta ze słowami Stanisława Barańczaka).
Nie oszczędzimy też samego Chopina - w programie znajdzie się żartobliwa parafraza Scherz Chopina autorstwa Piotra Wróbla. Fragmenty zaś listów Chopina ukażą jego fantastyczne poczucie humoru ocierające się czasem o sarkazm. Ale to tylko jeden kierunek zainteresowań naszego festiwalu. Scherza Chopina bowiem często są dalekie od lekkiego żartu - pełno w nich namiętności, tragizmu, drapieżnego zapamiętania, skrajnych wybuchów emocji. Aby spenetrować obszary emocji, które wywołują kolejne Scherza Chopina program 4 koncertów wychodzi od chopinowskiej kompozycji, aby później drogą skojarzeń ukazać ich konsekwencje w muzyce XIX i XX wieku. Obok muzyki fortepianowej sięgamy tu po kameralistykę. W tej perspektywie możemy śledzić losy inspiracji chopinowskich w muzyce, pełne nieoczekiwanych skojarzeń i powiązań.
Płock był pierwszym miastem, które Chopin zwiedzał podczas planowanej wycieczki do Gdańska w lipcu 1827 r. Miejscowość nie leżała dokładnie na trasie wyprawy, ale Fryderyk odwiedził ją ze względu na interesujące go zabytki.
Wstęp wolny
Kontakt z organizatorami:
Koordynacja:
Dorota Chotyńska,
tel. 22 586 42 26,
e-mail: d.chotynska@mckis.waw.pl