Data wydarzenia: sobota, 20. 10. 2012 - godz. 20:00
Sala: górna
Wstęp: 25 zł w przedsprzedaży / 30 zł w dniu koncertu
COOL KIDS OF DEATH
CKOD pochodzi z Łodzi, istnieje od początku 2001 roku, a nazwę zaczerpnął z tytułu piosenki brytyjskiego zespołu Saint Etienne. Do tej pory C.K.O.D. wydali cztery płyty, entuzjastycznie przyjęte przez media i fanów dzięki oryginalności i melodyjności muzyki oraz dojrzałości tekstów. W połączeniu z felietonem Kuby Wandachowicza (basisty zespołu) „Generacja Nic” opublikowanym w Gazecie Wyborczej, przyniosło to grupie opinię „głosu zbuntowanego młodego pokolenia”. Felieton wywołał ożywioną dyskusję na łamach „Gazety”, której podsumowaniem był drugi artykuł tego autora, zatytułowany przewrotnie „Rewolucja Nic ?”
Zainteresowanie zespołem i jego przekazem zaowocowało również ważnym filmem dokumentalnym „Generacja CKOD” w reżyserii Piotra Szczepańskiego. Później powrócił do tej tematyki i muzyki zespołu w fabularnym debiucie „Aleja gówniarzy”, rozgrywającym się całkowicie w Łodzi. Na ścieżce dźwiękowej filmu znalazły się aż cztery utwory CKOD.
Dzięki zagranicznym koncertom i anglojęzycznej płycie CKOD ma znakomite opinie w zachodniej prasie. Kultowy i opiniotwórczy niemiecki magazyn „SPEX” dał pierwszej płycie świetne recenzje. Piosenka„Stones and Bottles Filled with Petrol” (czyli polskie „Butelki z Benzyną...”) była wielokrotnie emitowana w radio BBC ONE przez legendarnego następcę Johna Peela – Steve’a Lamacq. Zespół regularnie koncertuje za granicą (do tej pory CKOD zagrał między innymi w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, Francji, Czechach czy na Litwie i Węgrzech). Ich anglojęzyczny album został wydany w Niemczech (BMG Deutschland) i w Japonii (Vinyl Junkie Recordings).
Trzecia płyta zespołu, zatytułowana « 2006 », została nagrana i wyprodukowana w Hamburgu pod okiem znanego producenta niezależnej sceny muzycznej, Tobiasa Levine’a. Wydawnictwo to nominowane było do nagrody Fryderyki 2006 w kategorii « Rock/Metal ». Była to zarazem ostatnia płyta nagrana dla koncernu SonyBMG.
Dokładnie w rok po rozwiązaniu umowy z dotychczasowym wydawcą, w pełni niezależni Cool Kids of Deathpowracają z nowym albumem. Czwarta w dyskografii płyta CKOD nosi tytuł „Afterparty”. W odróżnieniu od ostatniej, jest w stu procentach dziełem zespołowym. Materiał zarejestrowano w domowym studio, zaś za produkcję i zgranie odpowiedzialni są gitarzysta CKOD, Marcin „Cinass” Kowalski oraz grający na instrumentach klawiszowych Kamil „Methadon” Łazikowski. Nad oprawą graficzną albumu i teledyskiem pracował Krzysztof Ostrowski – frontman i wokalista zespołu, znany rysownik i autor komiksów. W nagraniu albumu uczestniczył nowy perkusista – Jacka Frąsia zastąpił znany z formacjiHedone i NOT Łukasz Klaus.
Jesienią 2008 r. ukazała się limitowana wersja płyty winylowej z remiksami utworów z « Afterparty ». Wydawnictwo to dostępne było podczas « Afterparty Tour » (X-XII 2008) oraz w wybranych klubach. Album« Ytraprefta » w wersji poszerzonej o remiksy wyłonione w drodze konkursu na Myspace został wydany w wersji kompaktowej wiosną 2009 r.
Cool Kids of Death:
- Krzysztof Ostrowski – wokal - grafik, projektant mody, twórca teledysków, znany rysownik komiksów m.in. okładka i ilustracje do książki Doroty Maslowskiej „Wojna polsko-ruska pod flaga biało-czerwoną”, cykl komiksów w « Machinie », « Filmie » itd.
- Jakub Wandachowicz - gitara basowa – filozof, redaktor naczelny magazynu « PULP »
- Marcin Kowalski - gitara – autor muzyki filmowej, producent muzyczny
- Kamil Łazikowski - klawisze, programowanie – twórca remiksów znany pod pseudonimem „Methadone”, producent muzyczny
- Wojciech Michalec – gitara
- Łukasz Klaus – perkusja (ex-Hedone, Not).
TRES. B
Zespół od kilku lat odnosi sukcesy za granicą (ponad 200 koncertów, festiwale w UK, Francji, Danii, Holandii, Luksemburgu) i w Polsce (Opener 2011 i 2012, Off Festival 2009 i 2011). Ich pierwsza, wydana nakładem EMI Music Poland płyta "The Other Hand" została uhonorowana przez Akademię Fonograficzną Fryderykiem w kategorii "Debiut Roku 2010". Zespół wydał w maju b.r. nowy album "40 Winks of Courage", już w tej chwili typowany przez dziennikarzy do miana płyty roku.
Grupa składa się z Polki i dwóch muzyków o europejsko-amerykańskich korzeniach (gitarzysta Olivier Heim jest potomkiem Amerykanina i Holenderki, perkusista, Thomas Pettit, ma brytyjsko-duńskie korzenie). Nazwa zawiązanego w Luksemburgu zespołu oznacza (z francuskiego) "bardzo.b" i jest odnośnikiem do muzyki klasy b, surowej, nieoszlifowanej. Pierwsza nagrana w Polsce płyta Très.b "The Other Hand" ukazała się na rynku w 2010 r. nakładem EMI Music Poland. Finalnego szlifu nadał jej w swym nowojorskim studio nadworny producent Nicka Cave'a - Victor Van Vugt, znany ze współpracy z the Bad Seeds, PJ Harvey. W ich muzyce możemy doszukać się także echa Sonic Youth. Płyta została uhonorowana nagrodą Fryderyki 2011 w kategorii Fonograficzny Debiut Roku.
Très.b można było wielokrotnie zobaczyć w Polsce, m.in. dwukrotnie na głównej scenie OFF Festiwalu, a także przed zespołem HEY. Misia Furtak (voc., bass) śpiewała m.in. na składance „Wyspiański Wyzwala” (z Dr.No) czy na ostatniej płycie Bajzla. Mają za sobą ponad 200 występów na scenach całej Europy i cieszą się opinią doskonałego zespołu koncertowego. Ich koncerty w ub. roku obejmowały występy na kilku ważnych festiwalach m. in.: OFF Festiwal, Rock Fest , The Great Escape Festival, Big Bang Festiwal.
Po nagraniu pierwszej płyty „Scylla and Charybdis” i wydaniu jej własnym sumptem w Holandii, zespół przeprowadził się do Polski, gdzie funkcjonuje od 2011 r. Ich druga płyta „The Other Hand” została uhonorowana Fryderykiem w kategorii „Debiut Roku”. Zachęceni tym sukcesem weszli do studia, by nagrać najnowszy materiał „40 Winks of Courage”.
Impreza biletowana
Kontakt z organizatorami:
www.rotunda.pl